5 kroków, by skutecznie zarządzać certyfikatami cyfrowymi – kluczem do sukcesu Twojej firmy

W dzisiejszym newsie przedstawimy 5 kroków do automatyzacji zarządzania certyfikatami cyfrowymi. Dzięki wytycznym będziesz mógł zweryfikować, czy ten proces jest odpowiednio zintegrowany w Twojej firmie i na jakim poziomie powinieneś wprowadzić zmiany, by zwiększyć jej wydajność i bezpieczeństwo.

KROK 1: Porzuć arkusze kalkulacyjne i skrypty

Jeśli Twoja firma nadal używa arkusza kalkulacyjnego lub bazy danych do śledzenia certyfikatów i skryptów, lub wiadomości e-mail do powiadamiania użytkowników o wygaśnięciu certyfikatów – to nie jest najlepszy pomysł. Taka metoda śledzenia lokalizacji, właścicieli i terminów wygaśnięcia certyfikatów jest czasochłonna i podatna na błędy, bo część procesów odbywa się „ręcznie”. Ponadto nie jest również w pełni skalowalna.

KROK 2: Wydawanie i użytkowanie certyfikatów musi być przemyślane

Na tym etapie Twój zespół IT potrzebuje większego nadzoru nad wydawaniem i użytkowaniem certyfikatów. Oczywiście łatwo jest skorzystać z narzędzi oferowanych przez dostawcę SSL/TLS. Problem w tym, że każde z nich zarządza tylko certyfikatami wystawionymi przez ich własny urząd certyfikacji (CA), co nie zapewnia wglądu w to, gdzie certyfikaty zostają zainstalowane.

KROK 3: Dobór odpowiedniego narzędzia

Do tego momentu korzystałeś z różnych narzędzi i procesów. W kroku 3 podejmowana jest decyzja o wdrożeniu narzędzia, które może wykryć i przenieść wszystkie certyfikaty do jednego miejsca. Wybór odpowiedniego pozwoli sprawnie monitorować certyfikaty tj. tworzyć raporty i ustawiać alerty wygaśnięcia dla ich właścicieli. Nie zapominaj jednak, że wydanie certyfikatów i ich odnawianie nadal wymagają godzin powtarzalnej pracy, która mnoży się przy większej liczbie certyfikatów i krótszym cyklu ich życia.

KROK 4: Automatyzacja cyklu życia certyfikatów 

Na tym etapie automatyzacja powinna zająć centralne miejsce. Nadszedł czas, aby Twój zespół IT odzyskał godziny spędzone na ręcznych procesach, związanych z wydawaniem certyfikatów, ich udostępnieniem czy odnawianiem.

Poznaj rozwiązanie od ESYSCO zaprojektowane do centralnego zarządzania całym cyklem życia wszystkich certyfikatów cyfrowych – w tym ich wystawianiem, odnawianiem i odwoływaniem z różnych źródeł, takich jak Microsoft AD CS, pliki certyfikatów, certyfikaty SSL / TLS itd.

Rozwiązanie automatycznie wykrywa hierarchię MS-CA, ładuje certyfikaty CA, skanuje sieci organizacji w poszukiwaniu certyfikatów SSL / TLS i wysyła alerty o wygaśnięciu certyfikatów w zaplanowanych terminach, w tym alerty PKI, awarie list CRL, problemy z certyfikatami CA i inne.

KROK 5: Crypto-Agility

Jeśli nie wiesz, do czego odnosi się termin crypto-agile spieszymy z wyjaśnieniem. Crypto-Agility to innymi słowy, zdolność organizacji do posiadania pełnej kontroli nad mechanizmami i procesami kryptograficznymi, umożliwiająca wprowadzanie do nich dokładnych zmian bez angażowania intensywnego wysiłku ręcznego. Między innymi dzięki zintegrowaniu rozwiązań od ESYSCO możesz osiągnąć kryptograficzną zwinność w swojej firmie.

Pomożemy Tobie w uproszczeniu zarządzania korporacyjną infrastrukturą klucza publicznego (PKI), co usprawni pracę administracyjną personelu IT, zapobiegnie przestojom w usługach biznesowych oraz zapewni oszczędność kosztów operacyjnych.

Czy wiesz, że…?

  • Zazwyczaj potrzeba co najmniej jednego ekwiwalentu pełnego czasu pracy, (EPC) aby ręcznie śledzić i zarządzać 100 lub więcej certyfikatami.
  • Firmy używają średnio 8 odrębnych urzędów certyfikacji (CA) dla certyfikatów zewnętrznych.
  • 73% przedsiębiorstw wciąż doświadcza przestojów z powodu wygasłych lub błędnie skonfigurowanych certyfikatów.
  • Klienci zazwyczaj odkrywają 5 do 10 razy więcej certyfikatów w swoim środowisku niż się spodziewali.
  • Ręczne zażądanie, wydanie, instalacja i walidacja certyfikatu na serwerze zajmuje od 3 do 6 godzin.

Więcej na temat automatycznego zarządzania certyfikatami cyfrowymi  od ESYSCO znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce – Rozwiązania.

Porozmawiaj z nami już dziś i umów się na bezpłatne DEMO.