Zamów bezpłatne DEMO
Finanse i ubezpieczenia
Biznes
Administracja publiczna
Służba zdrowia
Kluczowe korzyści biznesowe
Usprawnienie procesów dzięki automatyzacji
Zredukowanie czasu i kosztów procedowania dokumentów
Wiarygodność transakcji i potwierdzenie integralności dokumentów
Profesjonalny wizerunek firmy korzystającej z innowacyjnych rozwiązań
Sprawna, szybka i elastyczna organizacja
Najwyższy stopień bezpieczeństwa w komunikacji B2B i B2C
Zastosowanie kwalifikowanej pieczęci elektronicznej
Rozwiązanie
Wspierane standardy
PKCS#7, PDF & PDF/A, XAdES, EDI, LTA, ERS, znacznik czasu
Długoterminowa Archiwizacja dokumentów
QSeal na SmartCard i QSCD
Pieczęć lokalna QSeal z QSCD
Pieczęć zdalna QSeal z QSCD
Kluczowe cechy kwalifikowanej pieczęci elektronicznej
Obsługa wspólnych standardów, algorytmów i protokołów
Dokumentowanie osiągnięć
Elastyczna integracja
Masowe pieczętowanie milionów dokumentów na godzinę
Zwiększenie wydajności
Masowe pieczętowanie setek dokumentów w jednym kroku
Rozwiązanie pod klucz dla elektronicznego pieczętowania dokumentów
Wspólne rozwiązanie PrimeKey i ESYSCO umożliwia cyfrowe pieczętowanie nawet 11 milionów dokumentów na godzinę z najwyższym poziomem integralności, niezaprzeczalności i pewności w komunikacji B2B i B2C – wszystko zgodnie z eIDAS i na urządzeniu lokalnym. Pobierz nasz Solution Brief, aby dowiedzieć się więcej.
Dlaczego pieczęć elektroniczna QSeal jest zgodna z eIDAS?
Prawo UE a pieczęć elektroniczna
Rozporządzenie (1999/93/WE) w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych (eIDAS) ujednoliciło standardy bezpieczeństwa elektronicznych interakcji między obywatelami, przedsiębiorstwami i instytucjami publicznymi na terenie całej Unii Europejskiej.
Dzięki rozporządzeniu eIDAS dokumenty akceptowane elektronicznie traktowane są na równi z dokumentami podpisanymi odręcznie.
ENISA
W listopadzie 2018 r. ENISA, Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa, opublikowała oceny standardów związanych z zaleceniami eIDAS w celu wsparcia technicznego wdrożenia rozporządzenia eIDAS.
Punkt §4.3.2 wyraźnie stwierdza się, że „profil ochrony można doskonale zastosować do urządzeń, które nie są zarządzane przez TSP. Urządzenie certyfikowane zgodnie z profilem ochronnym może być stosowane przez użytkowników, którzy chcą zdalnie przechowywać swoje klucze do podpisywania, tak jak miałoby to miejsce np. dla osoby prawnej wdrażającej QSCD w celu wydawania kwalifikowanych pieczęci elektronicznych.”
CEN/TS
W marcu 2019 opublikowano CEN TS 419 221-6 określające „Warunki stosowania EN 419221-5 jako kwalifikowanego urządzenia do składania podpisu elektronicznego lub pieczęci”.
Niniejsza specyfikacja techniczna zapewnia wyraźną podstawę do akceptacji certyfikowanych urządzeń zgodnie z normą EN 419221-5 do użytku jako kwalifikowane urządzenie do składania podpisów lub kwalifikowane urządzenie do składania pieczęci elektronicznej zgodnie z rozporządzeniem 910/2014, nawet jeśli nie są obsługiwane przez kwalifikowanego TSP. Innymi słowy, prawny właściciel kwalifikowanej pieczęci może lokalnie korzystać z QSCD aby pieczętować swoje dokumenty wydajnie i na miejscu.
Aspekty prawne i certyfikacja eIDAS
eIDAS wymaga kwalifikowanych urządzeń (QSCD) generujących kwalifikowane certyfikaty do składania podpisów i pieczęci elektronicznych.
Nasze rozwiązanie bazuje Utimaco CP5 Common Criteria Protection PP EN 419 221-5 z certyfikatem QSCD.
Standaryzacja
Oprócz standardów podpisów elektronicznych i znaczników czasu rozporządzenie eIDAS wprowadziło także procedurę pieczętowania elektronicznego, rejestrację doręczeń elektronicznych oraz usługi walidacji i konserwacji pieczęci i podpisów.
Moc prawna
Zadaniem wszystkich tych rozwiązań jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa transakcji elektronicznych realizowanych w Internecie, a także nadanie im takiej samej wiążącej mocy prawnej, jaką miałyby, gdyby podpisywane były na papierze.