Greenwave Systems wybiera produkty Nexus, by oferować swoim klientom bezpieczne rozwiązania dla inteligentnych domów

– CASE STUDY –

O inteligentnych domach mówi się już od dawna, ale dopiero dziś stoimy w obliczu prawdziwej rewolucji – a to za sprawą rozwoju Internetu Rzeczy (IoT). Popyt na nowe centrum sterowania Greenwave Systems rośnie w sposób lawinowy. Rozwiązanie to pozwala użytkownikowi w pełni zdalnie kontrolować funkcjonowanie wielu systemów i urządzeń w domu. Warto podkreślić, że zastosowane w tym rozwiązaniu centrum certyfikacji od Nexus zapewnia bezpieczeństwo w komunikacji między serwerami w chmurze a centrum sterowania.

Greenwave Systems wprowadza rozwiązanie dla inteligentnych domów

Kiedy globalna spółka IoT Greenwave Systems wprowadzała na rynek inteligentne centrum zarządzania dla inteligentnych domów, umożliwiające sterowanie temperaturą wewnętrzną, systemem oświetlenia i ogrzewania wody za pośrednictwem serwerów w chmurze, bezpieczeństwo znajdowało się na samym szczycie listy jej priorytetów.

Nasze rozwiązanie dla inteligentnych budynków pozwala m.in. na regulowanie temperatury wewnętrznej za pomocą aplikacji na telefony komórkowe i tablety albo poprzez przeglądarkę internetową. Taki proces musi być odpowiednio zabezpieczony, aby żadna niepowołana osoba nie uzyskała kontroli nad domowymi urządzeniami – mówi Peter Brandt, Program Manager Director w Greenwave Systems.

Nexus zapewnia bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo tej komunikacji zapewnia Nexus. Zabezpieczenie między centrum sterowania Greenwave, monitorowanym domem i chmurą zapewnia dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Rozwiązanie centrum certyfikacji dostosowane do technologii chmury oferowane przez Nexus, czyli Certificate Service opiera się na dwóch produktach: Nexus Certificate Manager i Nexus Protocol Gateway. Certificate Service zapewnia bezpieczne dostarczanie certyfikatów do wszystkich centr zarządzania Greenwave. Certyfikat zostaje pobrany i zainstalowany w tej samej chwili, w której następuje instalacja centrum. Kiedy serwery Greenwave komunikują się z domowymi urządzeniami i systemami, certyfikat eliminuje zagrożenie włączenia się w tą komunikację osoby postronnej i przejęcia przez nią kontroli nad domową automatyką.

Również po stronie serwera następuje za każdym razem walidacja centrum zarządzania Greenwave – tak aby z serwerem komunikowało się wyłącznie właściwe centrum posiadające unikalny certyfikat.

Elastyczność i szybkie wdrożenie

– Wybraliśmy Nexus, ponieważ byli otwarci i gotowi do dyskusji o produkcie, który nas interesował – a do tego bardzo elastyczni. Przygotowali też doskonałe warsztaty, przybliżające nas do ostatecznego kształtu potrzebnego rozwiązania, a następnie szybko nam je dostarczyli – mówi Peter Brandt.

Inteligentne centrum zarządzania i platforma Greenwave służy do zautomatyzowania oraz kontroli poboru energii dzięki takim rozwiązaniom, jak Smart Lighting, Solar Management i Demand Response. Pod nieobecność domowników lub w nocy temperaturę wewnętrzną można automatycznie obniżyć lub całkowicie wyłączyć ogrzewanie. Ale Peter Brandt wierzy, że to dopiero początek.

– Mamy już w domach bardzo wiele urządzeń, które mogą być sterowane i monitorowane zdalnie. Ich liczba rośnie – a wraz z nią znaczenie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo zdalnej kontroli. Poziom zabezpieczeń, który zapewnia centrum certyfikacji Nexus, jest wyższy, niż oczekiwałby przeciętny użytkownik, co oczywiście daje nam przewagę konkurencyjną – zwłaszcza w kontekście przyszłych rozwiązań, które mamy zamiar wprowadzić na rynek.

Rozwiązanie zabezpieczające od Nexus jest przeznaczone dla milionów certyfikatów/użytkowników i jak dotąd każdy, kto korzysta z usług Greenwave Systems w zakresie zarządzania energią, ma je zainstalowane.

Zależało nam na stabilności systemu a rozwiązanie od Nexus spełniło nasze wszelkie oczekiwania. Kiedy było to konieczne, pomagali nam tworzyć narzędzia do rozwiązywania pojawiających się problemów. Jeśli będziemy potrzebowali tego typu rozwiązań do wprowadzenia na rynek kolejnych produktów, z pewnością będziemy znów pracowali razem – deklaruje Peter Brandt.

O Nexus Certificate Service

Nexus Certificate Service to rozwiązanie oparte na technologii chmury. Greenwave wykorzystuje je do tworzenia i dystrybucji certyfikatów oraz zarządzania nimi, zapewniając bezpieczeństwo komunikacji serwerów i urządzeń w procesie zdalnej kontroli automatyki domowej. Nexus Certificate Service opiera się na dwóch produktach Nexus: Certificate Manager i Protocol Gateway. Dystrubucja certyfikatów do poszczególnych urządzeń bazuje na protokole SCEP (Simple Certificate Enrollment Protocol). Wszystkie urządzenia uprawnione do otrzymania certyfikatu są rejestrowane, a rejestracja ta wymaga podpisu elektronicznego. Każde urządzenie wysyła do serwisu własne żądanie certyfikatu. Certificate Service sprawdza tożsamość urządzenia i upewnia się, że dla danego urządzenia została dokonana pre-rejestracja.

Bezpieczeństwo dystrybucji certyfikatów zapewnia połączenie szyfrowane. Certyfikaty są wówczas używane do dwuskładnikowego uwierzytelniania pomiędzy urządzeniem i serwerami Greenwave. Uwierzytelnienie to jest jedynym sposobem uzyskania dostępu do urządzenia. Dzięki temu kontroli nad nim nie przejmie żadna niepowołana do tego strona.