Hardware Security Module – kluczowy element cyberochrony

Firmy wykorzystują coraz więcej danych do prowadzenia działalności, zachowania konkurencyjności i uzyskania lepszego wglądu w rynek. Są to zarówno dane osobowe, finansowe, kadrowe, sprzedażowe czy informacje związane np. z własnością intelektualną.

Z naszego newsa dowiesz się – czym jest Hardware Security Module (HSM) i jak skutecznie chronić dane w organizacji, by móc “spać spokojnie”.

Zagrożenia związane z ochroną danych

Ochrona danych staje się kluczowa w dzisiejszym rozproszonym środowisku rozwiązań wielochmurowych. Takie środowisko otwiera więcej wektorów ataku, a tym samym zagrożeń.

„Duża część przedsiębiorstw szyfruje swoje dane za pomocą kluczy kryptograficznych. Jednak tylko nieliczni chronią klucze odpowiednio, pozostawiając dane podatne na ataki zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne” – podkreśla Jack Piekarski, CEO ESYSCO.

Do zagrożeń zewnętrznych zaliczyć można hakerów, którzy kradną dane i klucze lub instalują złośliwe oprogramowanie. Natomiast do wewnętrznych – zwykły “błąd ludzki”.

Firmy, które nie chronią swoich danych w ogóle ryzykują utratę własności intelektualnej i zaufania klientów. Mogą również ponieść straty giełdowe, wysokie koszty działań naprawczych, postępowania sądowego, a nawet grzywny.

Matematyka królową nauk, Kryptografia – bezpieczeństwa

Aby ochronić się przed zagrożeniami, spora część firm wykorzystuje szyfrowanie i algorytmy matematyczne, dzięki którym dane stają się niedostępne dla nieautoryzowanych użytkowników. Kryptografia zapewnia bezpieczeństwo danych, a także zabezpiecza transakcje internetowe. Natomiast algorytmy kryptograficzne wykorzystują klucze kryptograficzne do blokowania i odblokowywania danych. Najważniejszy jest jednak poziom ochrony kluczy kryptograficznych.

“Można to porównać do zamka w drzwiach wejściowych i pasujących kluczy. Siła zamka w drzwiach jest na tyle skuteczna, na ile bezpieczne jest miejsce przechowywania kluczy” – wyjaśnia Jack Piekarski.

Poznaj korzyści z szyfrowania danych

Poniżej zestawiliśmy 9 kluczowych korzyści wynikających z szyfrowania danych:

 1. Ochrona danych osobowych klientów.
 2. Bezpieczeństwo danych w środowisku wielochmurowym.
 3. Ochrona własności intelektualnej przedsiębiorstwa.
 4. Zgodność z zewnętrznymi przepisami i wymogami dotyczącymi prywatności lub bezpieczeństwa danych.
 5. Ograniczenie odpowiedzialności z tytułu naruszenia lub nieumyślnego ujawnienia informacji.
 6. Zwiększenie zaufania klientów do Twojej firmy.
 7. Ochrona informacji przed konkretnymi zidentyfikowanymi zagrożeniami.
 8. Utrzymanie integralności danych.
 9. Zdalne zabezpieczenie zarówno biura, jak i zespołów pracujących online.

Czym jest Hardware Security Module?

Jednym z najlepszych rozwiązań do ochrony kluczy kryptograficznych oraz danych krytycznych są sprzętowe moduły bezpieczeństwa tzw. Hardware Security Modules, powszechnie nazywane HSM.

HSM zarządzają także kluczami kryptograficznymi, stanowiąc niejako “serce” całego cyklu ich życia – od utworzenia, poprzez używanie i przechowywanie, aż po usunięcie i wymianę.

Ponadto moduły HSM mają wbudowane mechanizmy zapewniające, że klucze są używane tylko do określonych aplikacji i wyłącznie przez autoryzowane osoby. Co więcej, zapewniają, że zasady korzystania z kluczy kryptograficznych nie mogą zostać zmienione bez tzw. podwójnej kontroli. Podobnie jak klient i bankier potrzebni są do otwarcia skrytki depozytowej w banku, dzięki HSM zmiany konfiguracji kluczy przedsiębiorstwa muszą zostać zatwierdzone przez więcej niż jedną osobę.

Do najważniejszych zalet modułów HSM należą:

 • Ochrona kluczy kryptograficznych
 • Zapewnienie bezpiecznego przechowywania kluczy
 • Ochrona przed hakerami
 • Ułatwienie zachowania zgodności z przepisami
 • Wysoki poziom zaufania i uwierzytelniania
 • Odporność na manipulacje
 • Szybkie i zautomatyzowane zadania związane z cyklem życia kluczy kryptograficznych
 • Przechowywanie kluczy kryptograficznych w jednym miejscu (w przeciwieństwie do kilku różnych lokalizacji).

HSM oferowane są w opcjach: on-premises lub cloud. Urządzenie można wdrożyć zatem w lokalnym centrum danych lub wydzierżawić w ramach subskrypcji As-a-Service.

Warto dodać, że certyfikowane HSM spełniają uznane na całym świecie standardy certyfikacji kryptograficznej, w tym Federal Information Processing Standards (FIPS) i Common Criteria, pod zgodność urządzeń z rozporządzeniem eIDAS, które odnosi się m.in. do identyfikacji elektronicznej, usług zaufania oraz transakcji elektronicznych, w celu ujednolicenia tych usług na rynku europejskim.

Podsumowując, niezależnie od opcji wdrożenia, na którą się zdecydujesz, HSM zagwarantuje odpowiednie wygenerowanie kluczy do podpisywania i szyfrowania oraz zapewnieni ochronę transakcji i danych wrażliwych.

Bazując na swoim długoletnim doświadczeniu, ESYSCO doradzi Tobie w wyborze odpowiedniego modułu HSM.

„Weźmiemy pod uwagę to, co dla Ciebie najistotniejsze – koszty, wydajność, skalowalność i wsparcie techniczne, tak by oferta spełniała oczekiwania Twojej firmy” – przekonuje ekspert ESYSCO.

Nie zwlekaj i napisz do nas na:

connect@esysco.pl lub

connect@crypto-hsm.com