PKI – czym jest i jak wpływa na bezpieczeństwo IoT?

IoT i PKI – to nie Rocket Science!

Internet rzeczy (IoT, Internet of Things lub Intelligence of Things) to w uproszczeniu sieć „rzeczy”, czyli obiektów fizycznych, które wyposażone w odpowiednią technologię (czujniki, oprogramowanie, mikroprocesory) łączą się i wymieniają dane z innymi urządzeniami lub systemami za pośrednictwem Internetu.

Sieć Wi-Fi, czy Bluetooth jest więc tutaj jednym z najczęstszych sposobów komunikowania się między urządzeniami IoT, które znajdziemy dosłownie wszędzie – działają one w placówkach medycznych, pojazdach samochodowych, urządzeniach kuchennych, przemysłowych, produkcyjnych i nie tylko.

IoT jest zatem „miejscem spotkań” świata fizycznego ze światem cyfrowym, które jednocześnie obfituje w zagrożenia. Dlatego nasz cyfrowy ekosystem, w którym funkcjonujmy na co dzień, potrzebuje lepszych zabezpieczeń od zaraz – a jest nim PKI (Public Key Infrastructure).

S… jak Superbohater a P… jak PKI!

Bez wątpienia, świat od zawsze potrzebował superbohaterów. W końcu najlepiej wypełniają oni swoje obowiązki, strzegąc bezpieczeństwa miasta, kraju, czy po prostu społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że nasz cyfrowy świat także poddawany ciągłym atakom potrzebuje swojego „bohatera”, by skuteczniej móc się bronić.

Właśnie PKI jest w posiadaniu odpowiednich atrybutów gwarantujących bezpieczeństwo IoT. A aplikacje, które korzystają z infrastruktury PKI stosują:

 • szyfrowanie danych dla zapewnienia poufności,
 • podpisy cyfrowe dla zapewnienia niezaprzeczalności i integralności danych,
 • certyfikaty dla uwierzytelnienia osób, aplikacji i serwisów oraz dla zapewnienia kontroli dostępu.

Samo zastosowanie PKI natomiast, może być bardzo szerokie – od podpisywania poczty elektronicznej, poprzez szyfrowanie różnych wiadomości, po bezpieczne metody uwierzytelniania.

Najczęstsze zagrożenia bezpieczeństwa dla IoT

Tempo innowacji urządzeń IoT jest znacznie szybsze niż rozwój metod ich zabezpieczania. Produkty dostępne na rynku często operują na domyślnych hasłach lub współdzielonych kluczach kryptograficznych, co naraża je na ryzyko ataku.

Poniżej zestawiliśmy kilka przykładów zagrożeń dla urządzeń IoT, które koncentrują się między innymi na:

 • Słabym uwierzytelnianiu: korzystanie z domyślnych poświadczeń umożliwia dostęp do urządzeń na dużą skalę a co za tym idzie, ryzyku implementacji złośliwego oprogramowania.
 • Zakodowanych na stałe danych uwierzytelniających: twarde kodowanie haseł lub kluczy w oprogramowaniu lub oprogramowaniu układowym, a następnie osadzanie tych poświadczeń w postaci zwykłego tekstu w kodzie źródłowym, oczywiście upraszcza dostęp programistom, ale i hakerom.
 • Kluczach współdzielonych i niezabezpieczonych: szyfrowanie symetryczne (a nie asymetryczne), a także problemy z prawidłowym przechowywaniem i udostępnianiem kluczy szyfrowania (nawet asymetrycznych), ułatwiają włamanie się do urządzeń.
 • Słabym szyfrowaniu: zastosowanie słabych algorytmów skutkuje szyfrowaniem, które można łatwo spenetrować.
 • Niepodpisanym oprogramowaniu układowym: podpisywanie kodu weryfikuje autentyczność i integralność kodu, ale wiele urządzeń IoT nie sprawdza podpisu, co czyni je podatnymi na złośliwe aktualizacje oprogramowania układowego.

Dlatego w szczególności producenci potrzebują skalowalnego rozwiązania, które rozwiązywałoby takie problemy, jak: uwierzytelnianie, szyfrowanie danych i integralność oprogramowania układowego na podłączonych urządzeniach. PKI pomoże, więc nie tylko w dostarczaniu odpowiednich produktów na rynek, ale także w zagwarantowaniu, że urządzenia pozostaną zabezpieczone przez cały okres ich użytkowania.

Inwestycja w PKI – „kluczem” do zabezpieczenia IoT

W ESYSCO wspieramy organizacje, w tym producentów przy wdrażaniu PKI. Oferujemy dwa rodzaje rozwiązań od naszych zaufanych dostawców: Nexus Group oraz PrimeKey a każde z nich jest gwarancją zabezpieczenia urządzeń IoT.

Warto zapamiętać, że PKI to:

 • Unikalność: korzystanie z certyfikatów wprowadza kryptograficznie weryfikowalną tożsamość do każdego urządzenia w celu zapewnienia jego bezpiecznego dostępu do sieci. Co ważne, certyfikaty mogą być aktualizowane lub odwoływane całkowicie indywidulanie.
 • Elastyczność: PKI jest otwartym standardem z elastycznymi opcjami dla roots of trust, rejestracji certyfikatów i ich unieważniania.
 • Wysoka skalowalność: wydawanie unikalnych certyfikatów z jednego zaufanego urzędu certyfikacji (CA, Certification Authority) ułatwia wzajemne uwierzytelnianie się urządzeń bez scentralizowanego serwera.
 • Bezpieczeństwo: dobrze zarządzany PKI oferuje najsilniejsze uwierzytelnianie, ponieważ klucze kryptograficzne są znacznie bezpieczniejsze niż metody takie jak hasła i tokeny.
 • Dopasowanie: klucze asymetryczne mają niewielki rozmiar, co czyni je idealnymi dla urządzeń IoT o niskiej mocy obliczeniowej i pamięci.

Aby dowiedzieć się więcej na temat PKI koniecznie przeczytaj o rozwiązaniu Nexus PKI i napisz do nas na: connect@esysco.pl

Nasi eksperci z chęcią odpowiedzą na każde Twoje pytanie!