Jak wprowadzić bezpieczne urządzenia IoT na rynek?

Internet rzeczy (IoT) na dobre zagościł w naszym codziennym życiu. Niestety, producenci sprzętów niejednokrotnie lekceważą aspekt bezpieczeństwa urządzeń podłączonych do sieci skupiając się głównie na ich szybkim i masowym wprowadzeniu na rynek.

Do najczęstszych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem należą: słabe uwierzytelnianie i szyfrowanie, zakodowane na stałe dane uwierzytelniające czy współdzielone i niezabezpieczone klucze kryptograficzne. 

W ESYSCO mamy na to remedium – Infrastruktura Klucza Publicznego (ang. Public Key Infrastructure) 

Z poniższego artykułu dowiesz się jak PKI może pomóc w zabezpieczeniu urządzeń IoT na szeroką skalę.  

Dlaczego warto wprowadzić PKI dla bezpieczeństwa IoT?  

Infrastruktura Klucza Publicznego to skalowalny system, który zaradzi na problemy związane z uwierzytelnianiem, szyfrowaniem danych czy integralnością oprogramowania na podłączonych urządzeniach.  

 PKI oferuje kilka kluczowych korzyści w kwestii bezpieczeństwa IoT, m.in.:  

  • Unikalne tożsamości: PKI umożliwia producentom urządzeń IoT osadzenie kryptograficznie weryfikowalnej tożsamości za pomocą cyfrowego certyfikatu w każdym urządzeniu, aby zapewnić do niego bezpieczny dostęp. Co ważne, w razie potrzeby umożliwia także aktualizowanie lub odwoływanie certyfikatów na poszczególnych urządzeniach.  
  • Elastyczność: PKI pozwala producentom korzystać z różnych opcji (w tym REST API, SCEP i EST) dla RoT (ang. Root-of-Trust) oraz samych certyfikatów, w tym ich tworzenia, zarządzania, dystrybucji i odwoływania. 
  • Skalowalność: Producenci mogą wydawać certyfikaty cyfrowe z jednego, zaufanego urzędu certyfikacji tzw. CA (ang. Certificate Authority), co pozwala urządzeniom na bezpieczne uwierzytelnianie się nawzajem bez użycia scentralizowanego serwera.  
  • Bezpieczeństwo: Zakładając, że PKI jest dobrze zarządzany to właśnie certyfikaty cyfrowe zapewniają znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż inne metody uwierzytelniania, w tym domyślne hasła czy kryptografia symetryczna.  
  • Dostępność: Klucze asymetryczne wydane przez PKI zajmują minimalny obszar systemu, co oznacza, że przechowywanie niezbędnych informacji nie jest obciążeniem dla podłączonych urządzeń o niskiej mocy obliczeniowej.  
  • Sprawdzone podejście: PKI to system od dawna stosowany w celu zapewnienia bezpiecznego uwierzytelniania i komunikacji. Ponadto jest uznawany za praktyczne i skuteczne rozwiązanie chroniące przed przejęciem urządzeń i kradzieżą danych.  

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: PKI – czym jest i jak wpływa na bezpieczeństwo IoT? 

Podatność urządzeń na ataki  

Niestety, nie brakuje dowodów ilustrujących podatność urządzeń IoT na ataki a niektóre z nich przyprawiają dosłownie o szybsze bicie serca np.: 

  • Zhakowana niania dziecięca, która pozwoliła hakerowi zobaczyć dziecko i porozmawiać z rodzicami, grożąc porwaniem.  
  • Hakerzy, którzy uzyskali dostęp do wszczepionych urządzeń kardiologicznych, dzięki czemu mogli wyczerpać baterie.  
  • Hakerzy, którzy uzyskali dostęp do pomp insulinowych i mogli dostarczać nieprawidłowe dawki insuliny osobom chorym na cukrzycę.  
  • Zdalne przejęcie kontroli nad pojazdem, które umożliwiło hakerom odcięcie hamulców, wyłączenie silnika, a nawet zjechanie samochodem z drogi. 

Powyższe przykłady to tylko kilka z wielu, które udowadniają, jak ważne jest bezpieczeństwo urządzeń IoT. Niestety równocześnie stanowią niezbity dowód na to, jak łatwo hakerom udało się uzyskać do nich dostęp.  

PKI gwarancją bezpieczeństwa IoT  

IoT już dawno przestał być futurystyczną koncepcją. W miarę rozrastania się tego ekosystemu i liczby podłączonych do Internetu urządzeń pojawiły się zagrożenia związane z bezpieczeństwem zarówno dla samych konsumentów, jak i producentów.  

Najlepszym sposobem na sprostanie tym wyzwaniom jest wspomniana Infrastruktura Klucza Publicznego (PKI). Odpowiednie podejście do tematu bezpieczeństwa urządzeń IoT, może pomóc producentom we wprowadzaniu na rynek innowacyjnych i bezpiecznych urządzeń, co przełoży się na nieposzlakowaną reputację i przewagę konkurencyjną.  

Potrzebujesz pomocy w dostarczaniu bezpiecznych produktów IoT na rynek? 

Jeśli jesteś gotowy stawić czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem IoT to znalazłeś się we właściwym miejscu!  

Skontaktuj się z nami a pomożemy Tobie w opracowaniu skutecznej strategii wdrożenia i utrzymania urządzeń IoT zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie. 

Napisz do nas na: connect@esysco.pl